Olimpiai bajnokokat előzött be az új vezető
Balogh Gábort választották hétfőn elnökké a Magyar Öttusa Szövetség (MÖSZ) rendkívüli közgyűlésén.
Viharoktól sem mentes, de rendkívül eredményes esztendőt zárt a magyar öttusasport – volt tehát mit ünnepelni a szövetség évzáró gáláján.
Nyitókép: Magyar Öttusa Szövetség
***
Ha csak a párizsi olimpia eseményeit vesszük górcső alá: Gulyás Michelle úgy lett olimpiai bajnok, hogy csupán a szövetség vezetésének radikális és egyben rendkívül bátor döntése után állhatott rajthoz a francia fővárosban. Ha esetleg valaki nem emlékezne rá: Martinek János szövetségi kapitány (ragaszkodva a válogatási elvekhez) előzetesen a vb-ezüstérmes Guzi Blankát és a bronzérmes Erdős Ritát jelölte az ötkarikás csapatba, ám a szövetség frissen megválasztott elnöksége felülírta mindezt, és Guzi mellett a korábbi háromszoros vb-ezüstérmes Gulyás Michelle-t jelölte az ötkarikás csapatba, aki még a 2022-es krakkói Európa Játékokon elért hetedik helyével harcolta ki az ötkarikás részvétel jogát.
Ilyen nem mindennpi előzmény után lett rendkívül emlékezetes a párizsi olimpia utolsó napja a magyar sport számára, hiszen klasszisunk sosem felejthető versenyzéssel szerezte meg hatodik aranyérmünket az ötkarikás játékokon.
Nem meglepő, hogy a Magyar Öttusa Szövetség évzáró gáláján az Újpesti TE világklasszisa (aki cseppet sem mellékesen, immár rendőr főhadnagy is) számos díjat bezsebelt: természetesen ő lett a hölgyeknél az „Év sportolója”, a nemzetközi szövetség (UIPM) az „Év legjobb női sportolójának” választotta (emellett még számos díjátadásban is részt vett), nem véletlen, hogy egyszer csak megszólalt.
„Természetesen örülök az olimpiai aranynak, és annak is, hogy mindenki engem emel ki, de nem szeretném, hogy ez az este és minden csak rólam szóljon!”
Ha úgy vesszük, a felszólítás teljesen jogos, hiszen rendkívül eredményes évet zárt 2024-ben a magyar öttusasport: Bőhm Csaba világbajnok lett (edzőjét, Geleta Balázst a világ legjobb edzőjének választotta a nemzetközi szövetség), Guzi Blanka vb-ezüstöt, Erdős Rita bronzérmet nyert, így
a különböző világversenyeken szerzett 38 érem ((12 felnőtt, 26 junior és utánpótlás érem), ahogy a gála díszvendégeként jelenlévő Robert Stull, a UIPM alig három hete megválasztott elnöke megfogalmazta, „abszolút rekord és utánozhatatlan eredmény!”
Nem véletlen, hogy a szövetség tavaly decemberben megválasztott elnöke, Balogh Gábor (akivel a Mandiner februárban készített egy nagyinterjút), rendkívül büszkén zárta az évet.
„Az öttusasport mindig is nemzeti büszkeség és érték volt Magyarország számára, hiszen unikális eredményekkel rendelkezünk. 2024-et a fordulópont évének is nevezhetném, hiszen bámulatos eredményeinkkel újra a figyelem középpontjába kerültünk: a hat felnőtt világbajnoki éremből négy a miénk lett, az összes utánpótlás-világversenyről érmekkel tértünk haza, és mindezt tetőzte Michelle olimpiai bajnoki, történelmi sikere, amelyhez a mi bátor döntésünk is kellett. Ha ezt nem lépjük meg, ma nem lenne miről áradoznunk Párizs kapcsán. Bármikor megnézem ezt a győzelmet, mindig elsírom magam!” – mondta az elnök, aki előre is tekintett.
„Van víziónk, van stratégiánk, sokat szerepeltünk a médiában, de az egész sikertörténet az elkötelezett és motivált versenyzőinkről szól. Az idei év és különösen az olimpia újra rendkívül népszerűvé tette a sportágat, és ezeket a sikereket meglovagolva (a meglévő klubok fejlesztése mellett), a versenyzők toborzására és az új egyesületek létrehozására is nagy hangsúlyt fektetünk. Minderre azért is nagy szükség van, mert az öttusához hasonló sportág nincs még egy a világon.
Folyamatosan változunk, most is kivettek egy számot és betettek egy újat, ehhez pedig óriási rugalmasságra és alkalmazkodó képességre van szükség.
Én a szeretet embere vagyok, ebben hiszek, éppen ezért az együtt gondolkodást szeretném bevinni az öttusasportba és folytatni azt a munkát, amit az elmúlt egy évben is elindítottunk. Komoly céljaink vannak, melyeket csak együtt, közösen tudunk elérni.”
Ezt is ajánljuk a témában
Balogh Gábort választották hétfőn elnökké a Magyar Öttusa Szövetség (MÖSZ) rendkívüli közgyűlésén.
A Nemzetközi Öttusa Szövetség (UIPM) elnöke, Robert Stull nem kis bravúrral érkezett Budapestre, „hiszen előző nap még Guatemalában tartózkodtam. Ám Magyarországot a második otthonomnak tekintem, már csak azért is, mert a világ öttusasportjának bölcsője, amely rendkívül sok klasszist kinevelt”.
Stull elnök nem kis büszkeséggel említette, hogy „fiatal öttusázóként még együtt versenyezhettem a sportág legendáival, Fábián Lászlóval, Martinek Jánossal és Mizsér Attilával. Ha volt magyarországi verseny, azon mindenki részt akart venni!”
Az est folyamán pohárköszöntőt mondott Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter is, aki kiemelte „2024 rendkívüli év volt az öttusában, Gulyás Michelle rendőr főhadnagy olimpiai bajnoki címe mindannyiunk szívét büszkeséggel töltötte el, Bőhm Csaba tizedes egyéni világbajnoki aranya a férfi mezőnyben szintén azt bizonyítja, hogy sportolóink a legjobbak között vannak. Guzi Blanka, az MH Sportszázad szakaszvezetője, pedig egyéni olimpiai 4. helyezésével ért el fantasztikus teljesítményt.”
Ezt is ajánljuk a témában
Az öttusázók távozóban lévő szövetségi kapitánya állítja, nem ő nem akarta kivinni a nyári játékokra a későbbi aranyérmest. El is meséli, mi állt a háttérben, és milyen új sportág felé kacsintgat...
Felszólalt Gyulay Zsolt MOB-elnök is, aki többek között az olimpia előtti dilemmáról beszélt, ugyanis a kvótát szerzett három női versenyző közül – a szabályok értelmében – csak kettő utazhatott Párizsba.
„az olimpiai mozgalomnak rendkívül fontos az öttusasport, és büszkék vagyunk Gulyás Michelle párizsi győzelmére, pláne azok után, hogy milyen bátor és példaértékű vezetői döntés után született meg.
A szívünkre hallgattunk, és a szakma érvényesült – szőjük együtt tovább az olimpai álmainkat!”
Az est másik díszvendége, Schmitt Pál korábbi köztársasági elnök, a Nemzet Sportolója egy nem akármilyen titkot árult el.
„Nem sokan tudják rólam, hogy közel hetven évvel ezelőtt öttusázóként kezdtem a sportolást,
ám mivel a lovon tele volt a gatyám, lassan futottam, és nem annyira kiemelkedően lőttem, így hiába ment el az úszástudásom, maradtam a vívásnál. Ezzel együtt a gyerekkori öttusázás életem meghatározó élménye marad!
Van egy mondás, miszerint, »ha nincs, amit szeretsz, szeresd, amid van!« A sportág jelentős változások előtt áll, még inkább a fiatalok sportjává válik, ezzel együtt mindörökké a nemzet büszkesége marad!”
Ha valaki esetleg még nem látta volna: Gulyás Michelle olimpiai bajnoki címet érő hajrája és az éremátadó – nem lehet elégszer megnézni!